fbpx

Скъпо ли е или евтино? Истината за ценообразуването на уеб сайта и онлайн магазина ви

Колко струва да наемете добра маркетинг агенция и колко наистина струва изработката на уеб сайта и онлайн магазина ви.

Не мисли кой е най-евтиният начин да го направиш или кой е най-бързият… Мисли за това кой е най-страхотният начин да го направиш.Ричард Брансън

Преди няколко дни съвсем неочаквано провокирах една от най-разпалените дискусии, на които скоро съм присъствала в бранша, повдигайки въпроса за ценообразуването и етичността. Разговорът се въртеше около това дали е етично софтуерни агенции да продават продуктите си евтино, например изработката на уеб сайт и онлайн магазин, но да таксуват на баснословни цени поддръжката и допълнителните услуги, поставяйки клиента в „заварено“ положение и пред избора дали да бъде „заложник“ на агенцията си или да рискува бизнеса си и да избере дългият, труден и не по-малко скъп процес да ги смени. 

Аз лично вярвам, че моралът, етичността и прозрачността в отношенията клиент – (под)изпълнител са над бизнеса, но оказва се конкуренцията в бранша е безмилостно жестока и това води до редица нелоялни практики.

Вярвам, че е въпрос на време някой да сезира Комисията за защита на конкуренцията за нелоялна конкуренция и забранени търговски практики. До тогава, надявам се тази статия да ви бъде полезна и да ви послужи като отправна точка, за да ги разпознавате и като наръчник, когато следващият път разглеждате или сравнявате офертите на агенции, с които обмисляте да работите.

Какво влиза в дефиницията на нелоялна конкуренция и забранени търговски практики … или от какво да се пазите?

  • Когато рекламират, продават или доставят продукти, предприятията трябва да ви предоставят достатъчна и точна информация, която да ви позволи да се информирате добре, преди да вземете решение за покупка. Те трябва да предоставят всички задължителни данни по „ясен и разбираем начин“ и на „ясен и разбираем език“, според дефиницията на Европейския съюз. Ако не ви предоставят тази информация, действията им може да се считат за нелоялни и имате право на обезщетение, ако са се отнесли несправедливо с вас. Повече по темата ще откриете по-долу в материала.
  • Нелоялна конкуренция по смисъла на Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) може да е всяко действие или бездействие при осъществяване на стопанска дейност, което е в противоречие с добросъвестната търговска практика и уврежда или може да увреди интересите на конкурентите (чл. 29 от ЗЗК), вкл. всяко действие или бездействие, което е в противоречие с добросъвестната търговска практика, които нарушават писани (нормативни актове) или неписани (наложени между стопанските субекти обичайни търговски отношения или възприетите добри нрави) норми на поведение, свързани със съответната стопанска дейност. Например „подведени сте да купите евтин на пръв поглед продукт, но след това поддръжката му струва 2-3-5 пъти по-скъпо“.
  • Заблуждаваща реклама (чл. 33, във връзка с чл. 32 от ЗЗК) – всяка реклама, която по някакъв начин, включително и по начина, по който е представена, подвежда или може да подведе лицата, до които достига. Необходимо е това подвеждане да е в състояние да повлияе върху икономическото поведение на купувача (например да създаде мотивация за покупка или да се въздържи от покупка).

Заблудата, която възниква, може да е по отношение на характеристиките на стоките или услугите; цената или начина на образуването ѝ; условията за доставка или изпълнение; както и по отношение на данните за рекламодателя или рекламиращия.

Така, първият елемент, на който трябва да обърнете внимание е комуникацията с агенцията, още преди да сте се срещнали и рекламните ѝ послания, езикът който използва, рекламите.

През призмата на 25-годишния си опит мога да споделя, че бързият успех в бизнеса рядко е устойчив. Познавам много компании, които са направили милиони буквално за една нощ и след това са се сгромолясали на втората – ако някой твърди, че знае „тайната“ и може да го постигне за вас, то това би било безумие. Ако беше толкова лесно, защо просто не би управлявал инвестиционен фонд и да инвестира и развива стартиращи компании, които да му носят милиарди, без да си мръдне пръста, а би работил като консултант или обучител за стотици пъти по-малко пари?!

Втора стъпка: Какъв софтуер и платформа за изберете за своя сайт или онлайн магазин?

Започвам с уговорката, че аз съм заклет фен на open source платформите – WordPress, WooCommerce, Shopify или Squarespace – всички те ви дават възможност в най-кратки срокове да стартирате своя сайт или магазин и да започнете да продавате.

Отмина времето, когато тези платформи бяха избягвани, защото „са лесни за хакване“ или „подходящи само за блог“. Съвременните website builder-и и платени плъгини за сигурност, в комбинация с качествен хостинг доставчик, правят сайта ви почти толкова защитен и сигурен, колкото и т.нар. custom платформи.

Какво е предимството на open source платформите при избор на уеб сайт и онлайн магазин?

  • Независимост: Едно от най-големите предимства на „open source“ платформите е това, че имате свободата да смените техническия си екип и поддръжка, ако се окаже, че не си пасвате с текущия. Същото важи за дизайнера, за маркетинг експерта, за програмиста. Смяната на хората, с които работите не е нещо, което препоръчвам, но знаете – и в живота, и в любовта, понякога нещата не се получават, нека бизнесът ви не страда от това, че на комуникационно ниво не си пасвате.
  • Drag & Drop: Ако не се плашите от техническата страна на нещата и сайтът или онлайн магазинът са малки (под 20 страници) – уверявам ви въпрос на време и няколко часа в YouTube е да се научите как да променяте и редактирате основните неща по сайта си и сами. Съвременните website builders са направени така, че да са лесни за работа и навигация дори от хора, които нямат големи технически познания.
  • Евтини: Изграждането на уеб сайт или онлайн магазин на open source софтуер – WordPress, WooCommerce, Shopify или Squarespace е по-бързо, по-евтино и по-лесно, от изграждането на custom уеб сайт. А, ако бизнесът е на по-малко от 5 години – цената винаги има значение. Всъщност .. винаги има значение!
  • Дизайн: До преди 10 години , масово сайтовете, изграждани на open source платформи се изграждаха с готови теми и вероятността да видиш два идентични сайта на различни брандове съществуваше. Днес, това е отживелица. Website build-eрите правят промените в дизайни, лесни, интуитивни и забавни, като детска игра.
  • Сайтът расте и се променя спрямо нуждите ви: Съвременните версии на open source платформите позволяват да разширявате и да променяте сайта си според нуждите си и растежа на бизнеса и ако технически инфраструктурата и синхронизацията със софтуерите за имейл маркетинг, реклама, продажбени фунии е била изградена добре в началото – ще ви служи наистина, наистина дълго.

Може би е време да обясня двете понятия, които използвам в тази публикация, ако технологичният свят не е съвсем вашето нещо.

 Open source (анг. „отворен код“). Софтуерът с „отворен код“, каквито са WordPress, WooCommerce, Shopify или Squarespace позволяват на всеки, който е заинтересован да променя кода, така че да направи приложението по-полезно и да отстрани част от грешките, които е възможно да възникнат при използването му.

Нито една софтуерна компания, създала собствен софтуер и програмен продукт не е в състояние да се конкурира с общности, които обединяват стотици хиляди последователи и фенове на някой софтуер, които работят доброволно и отделят от времето и енергията си, за да подобрят и разширят функциите на софтуера, който използва сайта ви. За съжаление, това е и липса на гаранция и техническа поддръжка. То пък за какво ли имаме гаранция в този свят? И все пак, за да не изглеждат нещата крайни, можете да наемете за техническата поддръжка на сайта ви и да следи за нередности, техническото лице или агенция, които са ви помогнали с изграждането – ще се справят, повярвайте ми.

 WordPress билдърът (page builder, website builder)  е плъгин, който се инсталира в сайта като всеки друг плъгин за WordPress и ви помага да изграждате лесно страници и да правите специфични промени по дизайна им, без да е нужно да пишете код.

Custom решения за уеб сайт и онлайн магазин

Ако бизнесът ви е утвърден и се разширява. Познавате екипа и сте 1000% убедени в ефективността на техническия си екип и това, че искате да работите с тях и само с тях през следващите 20 години или пък фирмата е. на жена ви – ОК, вземете custom решение. В противен случай, не е нещо, което бих ви препоръчала, ако бяхте мой клиент.

Има изключение и това е – ако разработвате собствен продукт и сте наели екипа си вътрешно за фирмата, не разчитате на подизпълнител.

В противен случай е безумие!

Хората се променят. Екипите се променят. Цените и условията се променят. И ако това не е достатъчно, за да ви откаже – интелектуалната собственост върху продукта, сайта или софтуера, който разработвате с подизпълнител ОСТАВА ЗА ПОДИЗПЪЛНИТЕЛЯ. Няма никакво значение какво пише в договора по отношение на правата –  негови са.

Винаги съществува риска да получите изключително изгодна оферта за новия си онлайн магазин, който ще си струва 2000лв. – спрямо конкурентното предложение за 30 000лв, например и да се окаже, че само година по-късно плащате по 500, 1000, 5000лв, за всяка промяна по сайта, която искате да бъде направена.

И не, няма къде да отидете – или ще ги платите или трябва да преместите магазина си на нова платформа. Усилие, което ще ви струва минимум 6 месеца време и онези 30 000лв, които спестихте.

Ето няколко съвета, които избирате разработчик на своя сайт или онлайн магазин?

 

Сравнявайте експертизата, а не цените

И не, не се подвеждайте по логата на клиентите в сайта. Ако правите инвестиция за над 20 000лв, съветвам ви да поискате препоръки, да проверите дали наистина компаниите цитирани в сайта работят със софтуера или сайта, който компанията, която проверявате име изградила.

В момента работя по маркетинг стратегията на нова клиника за естетични процедури в София. Клиентите ми много дълго и сърцато настояваха да използваме конкретен софтуер за онлайн резервациите, „защото всички в бранша го ползват“. Факт, в сайта на софтуерната компания бяха сложени всички известни клиники в София и това създаваше „етос“ и изглеждаше като единственото правилно решение. Проверката ми обаче установи, че в момента нито една от тези клиники не ползва софтуера – не вярвам да е съвпадение. Избрахме да не работим с него и не съжалявам.

Ако искате да научите повече за етос, патос и логос и защо според Аристотел те са трите съставки на всяко послание, което продава, научете в книгата ми – „Методът BRAVO – маркетинг мастърклас“.

Изисквайте техническа документация, още на ниво оферта

Всяка уважаваща себе си технологична компания създава и поддържа техническа документация, която обхваща не само функционалностите, но и как всъщност работи магазина/сайта/софтуера или продукта, за който плащате. Вътре са описани платформата, плъгините, особеностите на софтуера. Дори да не разбирате нищо от технологични продукти, това е важно за екипа, който обслужва проекта. Както и за бъдещия ви екип – когато бизнесът започне да расте или решите да изберете друга фирма, с която да работите.

Убедете се, че сте си гарантирали приемственост.

Парите. Нали това беше поводът и на този материал.

Когато подписвате договор с обслужваща ви агенция или софтуерна компания, техническата документация дава обхват на работата, която възлагате да бъде извършена. При предаването на проекта е удачно да проверите дали всичко работи така, както сте го договорили – с едно условия, обикновено уеб сайтовете и онлайн магазините имат 3-6 месеца гаранция, в която екипът би следвало да отстрани бъгове по системата, които не сте идентифицирали в началото.

И отново – обхватът на техническата документация, ще ви даде насока дали става дума за бъг (нещо, което не работи добре) или за нова функционалност – нещо, което не е било договорено в началото, респективно не е част от офертата и подлежи на доплащане.

Не се подвеждайте по ниски оферти за изграждането на уеб сайт/онлайн магазин, който после се превръщат в един безкраен списък от „това го няма в офертата“ и фактури за допълнителни услуги и доплащане.

Трета стъпка: Колко е разумни да платите?

Когато изпращате запитвания на различни софтуерни или маркетинг агенции, за да сравните офертите им – сравнявайте техническите и функционалните спецификации по оферта. Обърнете внимание на това колко езикови версии би имал сайта, има ли интегрирани онлайн разплащания, колко страници ви предлагат да има всяка от агенциите, уникален ли е дизайна или е темплейт, модифициран темплейт ли е или темплейт. Това са само част от на пръв поглед „дребни“ неща, които правят огроооооомна разлика във времето за изработка и ценообразуването.

Добре би било да имате референции и освен заданието, което изпращате на агенциите, да им покажете какво си представяте като финален сайт и продукт. Не защото ви препоръчвам да копирате сайта на конкурентите си, а защото той може да бъде основата, върху която да започнете да комуникирате техническите характеристики на това, което бихте искали да имате в своя сайт или магазин.

И още нещо важно. Ако имате магазин, който поддържа 2 000 или 20 000 продукта с вариациите, подходът за неговото изграждане и платформата биха били напълно различни, ако ги сравнявате с магазин, който има 500 продукта. Не забравяйте това.

 

  • Винаги търсете баланса: Може да изберете най-скъпа, но никога не залагайте на най-евтината оферта. Обикновено там се крие някой подводен камък, който ще ви струва много във времето.
  • Изберете хората, не цифрите: Маркетинг агенцията, с която изберете да работите. Софтуерната компания. Дизайнерите. Копирайтърите. Всички те са не просто подизпълнители, на които плащате, за да ви свършат работата – това са хора, от които зависи развитието и растежа на бизнеса ви. Избирайте и работете с хора, на които им пука за вас и с които бихте искали да сте приятели.
  • Договорете си сроковете, доработките и всички допълнителни услуги. За да развивате бизнеса си е важно да знаете какво и как можете да планирате.

 

Цени за маркетинг услуги и уеб сайт

Софтуерните услуги изискват повече време и работа и в момента часовата ставка на пазара е между 60 и 150лв/час, без ДДС. Дори екипът ви да не работи на часова ставка, използвайте я, за да договорите колко и каква работа влиза в месечното ви обслужване. За да имате „груба“ представа за обхвата на задачите, които възлагате.

Нещо важно от практиката – ако си мислите, че нещо ще отнеме 20 минути, за да бъде направено, то знайте, че вероятно адекватното време е 2 часа. Планирайте да ви бъде свършено след 2 до 5 дни. Причината е, че ако екипът, с който работите не е вътрешен и да работи само за вас, то той има да изпълнява цяла серия с подобни дребни неща за други клиенти и просто трябва да почакате да дойде вашето време.

Ако се чувствате некомфортно и неуверено да договаряте срокове и пари с екипа си, значи имате проблем и това не е вашия екип. Ако има нямате доверие – също.

Часовите ставки на маркетинг консултантите започват от 150лв/час, без ДДС и стигат до 800лв/час, без ДДС – за бизнес консултанти и старши експерти. Уговорката тук е пазарът се променя и тези цифри са много общи, но .. ще ви дадат добра основа, върху която да стъпите и да се ориентирате.

Минималното време, което препоръчвам да работите с консултант, за да видите резултати е 15-20 часа. Ако все още не можетеда си го позволите поради финансови ограничения, по-ефективно би било да платете за някое обучение или да завършите тематичен курс.

Тук уговорката е същата, като при софтуерните компании и маркетинг агенции – никога не залагайте на най-ниската оферта, питайте за препоръки, обвържете работата си с KPI и бъдете ясни и конкретни какви цели искате да постигнете. Договорете си дори допълнително заплащане за ефективност, но уважавайте труда, опита, експертизата и обучението на консултантанта, с когото сте избрали да работите и не се пазарете. Фокусирайте се върху стойността, която той ви носи и всичко, което ще направи за бизнеса ви.

За да придобиете представа за цифрите и какво определя ставката на един консултант от 400-500-1000, че дори и 2000 евра на час – програмата по Executive Business and Leadership (еMBA) на Central European University във Виена, която аз съм завършила струва 40 000 евро. И това е само част от обучението и квалификацията, които допълват близо 25 години опит като предприемач, бизнес консултант, обучител и коуч.

Ако темата ви е интересна, ще се радвам да споделите във Facebook страницата ми какви са най-често срещаните затруднения, пред които се изправяте и какво би ви било интересно да прочетете.

Следващата тема, която съм подготвила е „Как да изберете агенция/подизпълнител и да работите заедно ефективно“.

0